- Det er en historisk festdag, hvor vi fejrer skolens første EUX’ere, sagde rektor Kjeld Fisker i sin velkomsttale, hvor han også roste studenterne:

- I er det, vi altid ønsker af vores elever: I er entusiastiske, har faglig stolthed og er kreative. Det vil komme både jer og samfundet til gode, sagde han, inden alle blev budt ”om bord” i buffeten.

(historien fortsætter under billedet)

Den officielle dimissionstale blev holdt af Allan Jensen, direktør i Carl C.:

- Det er en stor ære at holde tale for netop jer, det første kuld EUX’ere. Tak for at I har valgt EUX, men også tak til jeres mødre for, at de har bakket op om det. Vi ved, at mødre er meget vigtige i beslutningen, når unge vælger uddannelse. I mødre vil det bedste for jeres børn, det vil fædrene naturligvis også, og med EUX har jeres børn fået det bedste, sagde han blandt andet, inden han afsluttede:

- Mulighederne for jer studenter er mange nu. Jeg er stolt over jeres flotte resultater og glæder mig til at møde jer ude i erhvervslivet fremover.

Mens det regnede og ruskede uden for, var der god stemning blandt de 90 studenter, forældre, søskende, bedsteforældre, kærester, mestre og hvem der ellers var inviteret med til festdagen. Der blev fotograferet og grinet og snakket, som det sig hør og bør, når en milepæl passeres.

(historien fortsætter under billedet)

Sidste mand (kvinde) med ordet, var teamleder Susette Rabjerg Madsen, der overrakte de længeventede eksamensbeviser. En efter en blev de kaldt op, så de stod samlet, da hun holdt sin dimissionstale til de 11 elever:

- Sikke et eventyr vi har været på. Og det har været et ægte eventyr med prøvelser og udfordringer, indtil I fandt jer selv. I er forbilleder for mange drenge og piger ude i folkeskolerne nu. For I valgte selv. I valgte, at I ville have kloge hænder og skarpe hoveder, og I valgte ikke ud fra, hvad jeres venner valgte, eller hvad jeres forældre kendte, for I er det første EUX-hold her. Nu er I færdige her og skal ud i livet. Husk at lev jeres liv eventyrligt. Der vil komme stilhed og storm, men det er gennem det, livet tager form.

Se flere billeder herunder

En historisk dimission

- Det er en historisk festdag, hvor vi fejrer skolens første EUX’ere, sagde rektor Kjeld Fisker i sin velkomsttale, hvor han også roste studenterne:

- I er det, vi altid ønsker af vores elever: I er entusiastiske, har faglig stolthed og er kreative. Det vil komme både jer og samfundet til gode, sagde han, inden alle blev budt ”om bord” i buffeten.

(historien fortsætter under billedet)

Den officielle dimissionstale blev holdt af Allan Jensen, direktør i Carl C.:

- Det er en stor ære at holde tale for netop jer, det første kuld EUX’ere. Tak for at I har valgt EUX, men også tak til jeres mødre for, at de har bakket op om det. Vi ved, at mødre er meget vigtige i beslutningen, når unge vælger uddannelse. I mødre vil det bedste for jeres børn, det vil fædrene naturligvis også, og med EUX har jeres børn fået det bedste, sagde han blandt andet, inden han afsluttede:

- Mulighederne for jer studenter er mange nu. Jeg er stolt over jeres flotte resultater og glæder mig til at møde jer ude i erhvervslivet fremover.

Mens det regnede og ruskede uden for, var der god stemning blandt de 90 studenter, forældre, søskende, bedsteforældre, kærester, mestre og hvem der ellers var inviteret med til festdagen. Der blev fotograferet og grinet og snakket, som det sig hør og bør, når en milepæl passeres.

(historien fortsætter under billedet)

Sidste mand (kvinde) med ordet, var teamleder Susette Rabjerg Madsen, der overrakte de længeventede eksamensbeviser. En efter en blev de kaldt op, så de stod samlet, da hun holdt sin dimissionstale til de 11 elever:

- Sikke et eventyr vi har været på. Og det har været et ægte eventyr med prøvelser og udfordringer, indtil I fandt jer selv. I er forbilleder for mange drenge og piger ude i folkeskolerne nu. For I valgte selv. I valgte, at I ville have kloge hænder og skarpe hoveder, og I valgte ikke ud fra, hvad jeres venner valgte, eller hvad jeres forældre kendte, for I er det første EUX-hold her. Nu er I færdige her og skal ud i livet. Husk at lev jeres liv eventyrligt. Der vil komme stilhed og storm, men det er gennem det, livet tager form.

Se flere billeder herunder